Balcová majsterkou sveta

Od 3. do 14. decembra 2022 sa v brazílskom meste Rio de Janeiro uskutočnilo stretnutie tých najlepších boccistov planéty v podobe Majstrovstiev sveta.

Slovenskú výpravu tvorili šiesti športovci, až traja členovia ŠK Altius, menovite:

  • BC1: Tomáš Král
  • BC2: Róbert Mezík, Rastislav Kurilák, Eliška Jankechová
  • BC4: Samuel Andrejčík, Michaela Balcová

Eliške Jankechovej sa nepodarilo po dvoch prehrách (1:9 s Anou Costou z Portugalska a 3:4 s Kristyn Collins z Kanady) postúpiť zo základnej skupiny. Róbert Mezík zo skupiny hoci postúpil, avšak vo štvrťfinále prehral 0:7 s Watcharaphonom Vongsom z Thajska. Michaela Balcová na ceste do finále neprehrala ani jeden zápas. Svoju skupinu vyhrala po výsledkoch 10:4 nad Kórejčankou Yubin Kim, 14:1 nad Normou Conchou z Čile a 5:3 Josiane Silvou z Brazílie. Vo štvrťfinále zdolala Maďarku Alexandru Szabó 5:2, semifinále zvládla po napínavom priebehu vyhrať 4:3, kde jej súperkou bola Alison Levine z Kanady a finále s vyššie spomínanou Kolumbijčankou otočila z 0:2 na konečných 4:2. Stala sa tak historicky prvou slovenskou Majsterkou sveta v kategórii jednotlivcov BC4.

Slovenský Tím BC1/BC2 v zložení Tomáš Král, Róbert Mezík, Eliška Jankechová zo svojej základnej skupiny nepostúpil. Prehrali zápasy v skupine 3:6 s Argentínou a 2:7 s Brazíliou. Ani vysoká výhra 14:0 nad Tímom zo Španielska našim k postupu nestačila. Pár BC4 v zložení Michaela Balcová, Samuel Andrejčík vyhrali dva z troch skupinových zápasov, 6:2 s Južnou Kóreou, 12:0 s Mexikom, avšak nestačili na Pár z Kolumbie a prehrali 3:4. Následne sa našim podarilo zdolať Hong Kong 3:2 a následne aj Kanadu 6:2 v semifinále. Vo finále Balcová s Andrejčíkom natrafili opäť na kolumbijský Pár, v ktorom prehrali 3:4. A tak sa slovenský Pár BC4 stal vicemajstrom sveta, a Balcová s Andrejčíkom si prinášajú strieborné medaily.